Bardzo często wiele ważnych dla nas zdjęć nie zostało wykonanych profesjonalnym aparatem, a zwykłym telefonem, który zawsze mamy przy sobie. Wiadomo, są takie okazje jak ślub czy chrzest, gdzie większość osób zatrudnia fotografa, ale to jednak nie jest codzienność, którą także warto łapać w kadrach! Pierwszy krok dziecka, wymarzone wakacje czy spotkanie ze znajomymi – wtedy nawet jeżeli posiadamy aparat, najczęściej nie ma czasu na przygotowanie się do zdjęć i w ruch idzie telefon. Za to, jak wygląda końcowy efekt u fotografa, w dużej mierze odpowiada obróbka. Dlaczego więc nie obrabiać także swoich prywatnych zdjęć? To wcale nie musi być drogie (programy na komputer są płatne) ani czasochłonne. Z pomocą przychodzą nam aplikacje na smartfony. Dziś opowiem Wam trochę jak korzystać z bardzo popularnej aplikacji Lightroom Mobile. Owszem, za część funkcji trzeba zapłacić, ale wszystkie najważniejsze są zupełnie za darmo.
Po co ta cała obróbka? To najłatwiej uświadomić sobie, kiedy zobaczy się już efekt przed i po. Robiąc codziennie zdjęcia telefonem, zazwyczaj nie skupiamy się za bardzo na kadrowaniu, dobrym świetle czy innych parametrach. Całe szczęście, że większość drobnych błędów można bardzo szybko usunąć podczas obróbki. Jako przykładem posłużę się moim zdjęciem z Krupówek - było ciemno, tłoczno no i do dyspozycji miałyśmy tylko aparat w telefonie:
Taka obróbka trwa dosłownie dwie minuty! Wystarczy tylko wykadrować zdjęcie (usunąć ludzi z boku, budynek i żółty kosz), rozjaśnić i ustawić balans bieli. W efekcie tego wychodzi totalnie inne zdjęcie. Ale o co chodzi z tymi wszystkimi parametrami? Już zaraz wszystko tłumaczę :) Na początku podstawy, czyli jak otworzyć zdjęcie w programie i jak je zapisać
Import zdjęć:
- Kliknij ikonkę oznaczoną cyfrą 1, wybierz zdjęcia, które chcesz obrabiać
- Wybierz je z folderu "All Photos"
Zapisywanie zdjęć:
KADROWANIE
Jest bardzo wiele zasad i rodzajów kadrowania. Ale tutaj nie o tym. Przy obróbce zdjęć z telefonu warto skupić się przede wszystkim na:
- "wyprostowaniu" zdjęcia, jeżeli linia horyzontu jest krzywa
- wycięciu niepotrzebnych elementów na obrzeżach zdjęcia , na przykład obcych ludzi w tle
BALANS BIELI
Najprościej mówiąc, balans bieli jest ustawiony poprawnie, kiedy biały na zdjęciu jest biały, a nie żółty lub niebieski. Widać to zwłaszcza na zdjęciach robionych przy sztucznym świetle
W tym przypadku mamy do wyboru dwie opcje. Balans bieli można ustawić samodzielnie za pomocą suwaków "Temp" i "Tinf" lub kliknąć ikonkę pipety i nakierować ją na zdjęciu na element, który w rzeczywistości jest biały
JASNOŚĆ
Zdjęcia z telefonu najczęściej są dosyć ciemne, zwłaszcza, jeśli fotografujemy przy słabym świetle. Odpowiednią jasność można ustawić za pomocą opcji "Exposure". Jeżeli po rozjaśnieniu na zdjęciu pokazują się białe, przepalone zdjęcia, można częściowo zniwelować je zmniejszając liczbę na suwaku "Highlights"
To teraz do dzieła! Na pewno macie w swoich archiwach zdjęcia, które niezbyt się Wam podobają i uważacie że "nie wyszły". Spróbujcie poprawić je, korzystając tylko z tych trzech kroków. Powodzenia :)
Comments